Výhody relaxační a meditační hudby


Meditační a relaxační hudba představuje skvělou pomůcku pro zklidnění. S čím vším nám může pomoci?

Co se skrývá pod pojmem meditační hudba

Jakožto meditační můžeme využít jak zvuky přírody (například šumění moře), tak i hudbu instrumentální. Často se používá etnická hudba, lidová nebo dokonce klasická. Do velké míry proto záleží i na subjektivním vkusu posluchače. Každý by si měl pro poslech zvolit to, co mu nejlépe vyhovuje.

Pouštět si relaxační hudbu můžeme doslova kdykoli a kdekoli. Je opět jen na vás, jaký rituál si vybudujete. Někomu je příjemné si uvařit chutný čaj, zapálit svíčku nebo si hudbu přenést dokonce jako kulisu k příjemné horké koupeli.

Meditační hudbu není nutné využívat pouze při meditaci. Svoje místo si najde v každodenním životě, kdykoli si potřebujeme odpočinout a uvolnit nahromaděné napětí.

Meditační a relaxační hudba se však od sebe může odlišovat. Meditace může být i aktivní, pak jsou vhodnou kulisou spíše dynamické tóny. U relaxačních zvuků je žádoucí spíše zklidnění, můžeme si je tedy představit spíše jako naopak pasivní. Relaxační hudba může sloužit zejména pro dobré spaní.

Efekt na lidskou psychiku je vždy poměrně hluboký proto, že jistá dávka muzikálnosti je každé lidské bytosti vrozená.

Účinky meditační hudby

Meditace nás dokáže celkově uvolnit a poslouží jako obrana proti stresu. A hudba se v takovém případě stává nezbytnou součástí.

V konečném důsledku má tak vliv nejen na mentální kondici, ale i na fyzické zdraví, neboť psychika může náš zdravotní stav ovlivnit výrazně. Stres má nepříznivý efekt například na kardiovaskulární systém.

Hudba nám může pomoci zlepšit také soustředění, což vede k lepšímu pracovnímu výkonu, případně nás zbaví nepříjemných bolestí hlavy. Hudba pomáhá i pacientům trpícím neurózami. Při muzikoterapii se v těle uvolňují tzv. hormony štěstí.

Ti, kteří se věnují meditaci, navíc využívají účinky relaxační hudby i k jejímu prohloubení. Vhodná je relaxační hudba i pro děti. Je mimo jiné dokonce prokázáno, že dítě dokáže zvuky vnímat již v průběhu svého prenatálního vývoje.

Krátce o historii muzikoterapie

Pozitivní vliv hudby na psychiku člověka je ostatně znám již dlouho. Hudba se pro svou sílu a schopnost působit na lidské emoce používala ve starověku dokonce pro komunikaci s duchy. Takzvaná muzikoterapie má hluboké kořeny. Už v 9. století Al-Farabi, arabský učenec, filosof a hudební teoretik, využíval hudbu k uklidnění.

Meditační hudbu znalo napříč historií křesťanství i kultury přírodních národů, které ji využívaly jako kulisu k šamanským rituálům.

Převrat do dějin muzikoterapie vneslo zejména 17. století, kdy byla definována její nová koncepce. V dnešním pojetí se muzikoterapie chápe jakožto součást léčebné pedagogiky.

Velký výběr meditační a relaxační hudby na CD najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *