Proč si pořídit nový neoprenNeoprenový oblek v dnešní době již není určen pouze aktivním potápěčům, ale využívá se i u řady jiných vodních sportů jako velmi účinný prostředek udržující stálou tělesnou teploty a minimalizující reakce těla na teplotní výkyvy.

Kvalitní neoprenový oblek je v dnešní době nepostradatelnou výbavou lidí provozujících vodní sporty zejména v extrémních podmínkách (tzn. například v zimním období či velmi studené vodě), jejich hlavní funkcí je tepelná izolace, která je dosažená speciální strukturou látky se vzduchovými bublinami a povrchem s nízkou propustností.

Pokud jste vyznavači přírodního plavání, či moderních vodních sportů provozovaných především v mořském prostředí (surfing, windsurfing, kiteboarding či moderní paddleboarding a další), bude pro vás neoprenový oblek velmi dobrým pomocníkem, díky němuž zůstanete dostatečně suší a v příjemném teple.

Jaký neopren vybrat

Existuje několik typů neoprenových obleků, které se mezi sebou liší především izolační schopností a propustností. Obleky s minimální propustností jsou určeny především pro potápění a náročnější podmínky, v letních měsících postačí kvalitní obleky s nižšími nároky, které pomohou pohodlně naplnit veškerá očekávání a funkce neoprenu. V současné době jsou v nabídce výrobců následující typy:

  • letní – představuje neoprenový oblek s jednodušším profilem, u nějž jsou jednotlivé díly tvořící střih obleku k sobě přišity nebo přilepeny. Tento typ neoprenu je určen především pro sporty provozované v teplých vodách, jejichž teplota se pohybuje kolem 20 °C. Základní tloušťka vrstvy bývá zpravidla 3 mm a provedení úpravy povrchu zahrnuje buď textilní vrstvu po obou stranách, či řešení z vnější strany se zvýšenou vodotěsností,
  • zimní – bývá určen do chladnější vody s minimální teplotou nad 10 °C. Tyto obleky jsou zpravidla vybaveny lepší vodotěsnou úpravou vnějšího povrchu a tloušťka ochranné izolační vrstvy bývá větší i v záhybech.
  • suchý oblek – je speciálním typem neoprenu, který je určený do velmi náročných chladných podmínek. U suchého obleku se používá ještě jedna tkaná vrstva.

Specifikace neoprenů na vodní sporty dále definuje na způsob, jakým jsou jednotlivé díly spojeny (šitý šev, lepený šev, krytý šev apod.), což se výrazně projevuje na jejich účinnosti z hlediska propustnosti pro vodu, a dále také konkrétní střih, jež udává především přilnavost k tělu či zprostředkuje speciální těsnící prvky. Neoprenové obleky je možné doplňovat dalším vybavením, kterým je například přídavná vnější vrstva, ochrana chodidel, rukou a hlavy apod.

Na co si dát při výběru neoprenu pozor

Při výběru obleku je potřeba kromě materiálového řešení švů a typu souvisejícího s uplatněním zohledňovat především jeho velikost. Orientačními parametry jsou v tomto směru délka (výška postavy), obvod hrudníku, pasu a boků.

Důležité je, aby oblek dobře seděl na kůži a nepodtékal, jinak zcela ztratí funkčnost. Dobré je také orientovat se na vlastnosti povrchové úpravy a krytí švů, jež jsou hlavními ukazateli potenciálního opotřebení neoprenu. V současné době jsou neopreny vybaveny také dalšími pokročilými technologiemi, které vylepšují jejich vlastnosti.

Jak se o neopren starat

Materiál, z něhož je neoprenový oblek vyrobený, je vysoce náchylný na různé faktory, jakými jsou kromě výkyvu teplot také působení UV záření nebo složení mořské vody. Po použití neopren vždy vyperte v kohoutkové vodě a sušte naruby – zejména pokud jej sušíte venku.

Je nezbytné, aby se dobře vysušila vnitřní tkanina, jinak by mohla začít degradovat. Neopren skladujte zavěšený na ramínku dostatečné velikosti, aby byl dobře napnutý. Nikdy jej neperte v pračce, a pokud možno, minimalizujte množství použitého prášku.

Dojde-li k protržení nebo poškození povrchu či švu obleku, je možné jej spravit lepením. Pro lepení neoprenu existují speciální sady, které zaručí úspěšný výsledek, je však nezbytné ověřit následně těsnící schopnost obleku.

V případě většího poškození je lepší vždy pořídit nový, nejedná se o tak náročnou investici a za pohodlný pocit a omezení zdravotních rizik při provozování vodních sportů to rozhodně stojí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *