Mandala, symbol vaší vnitřní energie


Úchvatné mandaly jsou mnohem víc než prostá barevná omalovánka kruhového tvaru. Dodávají energii, uklidňují mysl, uvolňují pocity a zaplavují vás optimismem. Naši předci znali jejich moc už v paleolitu, nechte se jejich silou strhnout i vy!

Mandaly a jejich dokonalá hra barev

Původní význam slova mandala je oblouk nebo kruhový tvar. Odpověď na otázku, co je mandala bychom hledali až v překladu slova ze sanskrtu. Ano, mandaly jsou s námi už od paleolitu.

Kruh je uznáván jako symbol harmonie, rovnováhy a jednoty. Mandaly najdeme v každé kultuře. Dnes mají miliony aktivních příznivců. Proč?

Protože uklidňují, harmonizují naši duši, uvolňují skrytou energii a dokáží zachytit naše pocity. A kdo rozumí svým pocitům, stává se vyrovnanou osobou plnou vnitřní síly a optimismu.

Mandala v dějinách

Barevné mandaly jako mystické a magické diagramy podobné těm dnešním se objevují už začátkem našeho letopočtu v Číně. Později jsou využívány v Tiberu a Nepálu k meditačním obřadům. Měly soustředit myšlenky do středu kruhu a najít rovnováhu.

Jejich prostřednictvím komunikovali mniši s bohy i léčili nemocné. Byly součástí obřadů, rituálů a oslav. K jejich rozšíření přispěl zejména Carl Gustav Jung, který se věnoval psychoterapii.

Jako zakladatel analytické psychologie je používal k typologii pacientů a také jako pomůcku při jejich léčení. Byl si vědom příznivého vlivu barev a malby, která vyžaduje trpělivost a pečlivost. Byl to právě Carl Gustav Jung, který slovem mandala začal označovat kruhové kresby a ornamenty.

Tím došlo k rozšíření významu slova i k oblibě používání mandal pro nejrůznější účely. I dnes najdeme léčivé mandaly jako jedny z terapeutických pomůcek, kdy se z neuspořádaného stává uspořádaný celek, v němž barvy a tvary mají své místo.

Proč sáhnout po mandale:

  • výborná relaxační technika,
  • podporuje kreativitu, pečlivost a trpělivost,
  • uvolňuje skryté napětí a přináší pozitivní energii,
  • barevné schéma mandal vypovídá mnoho užitečného o naší osobě,
  • mandala je cestou do našeho nitra.

Jak se mandala používá

Dnes se mandala doporučuje všem, kteří hledají klidnou relaxaci, i bez odborníků se můžete pustit do vytváření andělské mandaly. Odborníci je používají k typologii pacientů a existuje dokonce mandalový diagnostický test.

Barvy a tvary, které promítáte do mandal vypovídají mnohé o vašich náladách, pocitech i úzkostech. Mandaly vás dovedou k sebepoznání. Význam mandaly je úzce spjat s osobou autora. Symbolika barev se mění podle toho, jak je vnímáme.

Například červená barva je pro jednoho vášeň a pro jiného symbol nebezpečí. Využívají se jako doplněk k ostatním osobnostním testům. Ačkoliv mají své místo v arteterapii a psychoterapii, mnoho z nás po nich sáhne v klidném prostředí našeho domova.

Líbí se nám, baví nás, uklidňují nás. Ve formě samolepek, omalovánek a kartiček jsou výborným dárkem! Velký výběr najdete na www.poznani-knihy.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *