K čemu je dobrá nostrifikace vzdělání?


Nostrifikace je všeobecně proces uznávání platnosti nějakého dokumentu. V případě ověření vzdělání dochází k tomu, že je cizinci uznáno jeho získané zahraniční vzdělání, dochází tedy k nostrifikaci diplomu.

Váš diplom tedy čeká nostrifikace, přičemž se zahraniční vzdělání dostane na stejnou úroveň jako vzdělání v České republice. Tento proces je zaměřen na cizince, kteří se v České republice uchází o pracovní pozici – dokládají se tedy k žádostem o Zaměstnaneckou nebo Modrou kartu.

Kdo rozhoduje o nostrifikaci

  • Vysoká škola – o nostrifikaci v České republice může rozhodovat více institucí, primárním orgánem, který má pravomoc rozhodnout, jsou veřejné školy, soukromé školy nemají žádná práva o nostrifikaci rozhodovat.
  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – pokud dojde k zamítnutí žádosti vysokou školu, můžete se odvolat na orgán MŠMT, který v takových případech vždy rozhoduje. Pokud mají cizinci vystudovanou speciální školu, která by nešla zařadit na úroveň českého vzdělání, bude rozhodovat jen MŠMT.
  • Ministerstvo obrany – tento orgán rozhoduje pouze v případě vojenského oboru.
  • Ministerstvo vnitra – tento orgán zase slouží k rozhodování v bezpečnostních službách jako je například Policie.

Nostrifikace středoškolského vzdělávání

Ne každý má vystudovanou vysokou školu, takže pokud se ucházíte o práci v ČR, musíte nostrifikovat alespoň své středoškolské vzdělání. Kromě standardního formuláře na nostrifikaci musíte také doložit středoškolské vysvědčení a kompletní výčet všech předmětů, které se na škole studovali.

Některé země mají jiné povinné předměty, takže na předměty, které vám budou chybět do českého vzdělání, musíte dodatečně složit nostrifikační zkoušku. Pozor, mezi tyto předměty se nepočítá český jazyk. Vyřízení dokumentů trvá většinou 1 měsíc a cena je 1.000 Kč.

Nostrifikace vysokoškolského diplomu

Pokud budete chtít nostrifikovat svůj diplom, musíte opět předložit formulář na nostrifikaci a dále také úředně ověřenou kopii včetně dodatků a všech studovaných předmětů s počtem hodin.

Na rozdíl od středoškolského vzdělání, kde se dokumenty dokládají na příslušný úřad, u vysokoškolského si musíte vybrat vysokou školu v České republice, která nejvíce odpovídá studovaným předmětům, na tuto školu budete zasílat dokumenty.

Výběr je velice důležitý, protože za nostrifikaci vysokoškolského vzdělání se platí 3.000 Kč, což je nevratná záloha, v případě neúspěchu budete muset platit poplatek i na další škole.

Pokud nebudete nostrifikaci vyřizovat s vysokou školou, ale jiným příslušným orgánem, potom budete o způsobu platby informování výzvou k úhradě. Vyřízení trvá kolem 1 měsíce, avšak v případě nějakých komplikací se může termín protáhnout na 2 měsíce.

Chystáte se studovat v České republice a chcete pomoci s vyřízením nostrifikační žádosti? Obraťte se na irsczech.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *