Co je floristika? A jak se dělí?


Populárním odvětvím botaniky je floristika, která se zabývá především vyhledáváním, určováním a evidováním rostlinných druhů. Zároveň daný termín spadá do květinářského oboru, přičemž floristika se věnuje řezaným květinám, jejich péči, prodeji a aranžování.

V podstatě každý florista má na první pohled jednoduchý úkol (ovšem jednoduchý ve výsledku vůbec není) – aranžovat květiny a upravovat aranžované materiály. Jeho uměním je vytvářet z jednotlivých a nijak nesouvisejících hmot estetický celek, jenž by měl mimo jiné splňovat i určitou kvalitu.

Potřeby pro aranžování zahrnují jak živý, tak i preparovaný rostlinný materiál. Florista je tak trochu umělec, neboť aranžování je odvozeno z výtvarného umění. Aranžování se rozděluje na několik kategorií – od dekorace interiérů přes adventní a vánoční vazbu až po smuteční dekorace.

Jaké techniky se používají při aranžování?

V aranžování se používá celá řada technických postupů. Důležité je, aby byly perfektně zvládnuté, neboť od toho se potom odvíjí výsledná kvalita a estetika. Používají se následující postupy.

  • Lepení. Pro danou techniku se používají lepící pistole, lepící tečky a rychleschnoucí lepidla. Většinou se jednotlivé prvky lepí za pomocí pistole.
  • Práce s podložkou pod kytici. Podložka pod kytici se používá z jednoho prostého důvodu. Opticky zvětšuje objem kytice, což je velice důležité, neboť spousta zákazníků se dívá právě na mohutnost kytice.
  • Voskování a parafinování. Zmíněná metoda se používá pro vytvoření umělého sněhu. Technika se používala především ve dvacátém století, kdy se věnce stříkaly roztaveným parafínem, aby vypadaly jako zasněžené. Parafín zároveň zajišťoval, že jehličí tak rychle neopadá. Ovšem v současné době vyšlo voskování a parafinování z kurzu.
  • Skobičkování. Dále se ve floristice používá skobičkování, kdy se materiál připevňuje k podkladu za pomocí skobiček ve tvaru písmene U anebo špendlíků.
  • Navlékání. Floristické potřeby jsou vyrobené z takových materiálů, které se dají snadno provrtat a propíchnout, a tím pádem je možné navlékat je za sebou.
  • Vypichování. Oblíbenou technikou je vypichování, při které se rostliny připevňují přímo k podložce, a to buď vpíchnutím samotné rostliny, nebo za pomoci nějakého dalšího materiálu.
  • Navazování. Používá se také navazování neboli připevnění materiálu drátem, čímž se daný materiál perfektně zpevní, a potom je možné snadněji ho vpíchnout anebo připevnit.
  • Omotávání. Za zmínku ještě stojí omotávání, například při přípravě korpusů věnce.

Při aranžování květin se používá také aranžovací hmota. Dnešní trh nabízí různé materiály, přičemž některé umožňují rostlinám přijímat dostatek vody.

Při aranžování hmoty dbejte na to, aby hmota měla baktericidní a fungicidní účinky, což zajistí dlouhou životnost samotného aranžmá.

Velký výběr floristických potřeb pro profesionály i fanoušky aranžování květin najdete na www.lepaso.cz


od


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *