Cizinec bez pracovního povolení? Riskujete peníze i pověstZískat pracovní sílu rychle a levně svádí k nelegálnímu zaměstnání cizinců. Takové jednání vás však může stát i více než 10 milionů korun. Jaká jsou rizika nelegálního zaměstnávání cizinců? 

Levný cizinec bez pracovního povolení? Obrovský problém!

Jestliže je podnik v situaci, kdy mu zoufale chybí pracovníci a dochází k ohrožení plnění zakázek, často se ubírají k nelegálnímu řešení. Chtějí co nejrychleji získat pracovníky a zaměstnají cizince bez pracovního povolení.

Na první pohled se může situace jevit jako cesta k úsporám. Cizinci mohou nabídnout nižší mzdu, neplatí za něj sociální ani zdravotní pojištění a nemá nárok na benefity. Takový čin se ale zaměstnavateli velmi rychle vymstí, protože postup kontrol a cizinecké policie je neúprosný.

Rizika zaměstnávání cizinců bez pracovního povolení

Finančním rizikem pro zaměstnavatele je riziko nákladů spojené s vyhoštěním cizince. Ty zahrnují ubytování, stravování, přepravní náklady a ostatní peněžní náklady. Těmito náklady však riziko nekončí.

Na podnik bude především uvalena vysoká sankce. Pokuty za nelegální zaměstnání začínají na částce 50 tisíc korun, ale mohou dosáhnout až k 10 milionům. Zaměstnavateli je dále znemožněno hledat pracovníky (na daný post) přes úřad práce, a to nejen cizince, ale i občany ČR.

Pokutu dostává i cizinec a zároveň mu nebude umožněno vstoupit na území Evropské unie. Tento zákaz může trvat až 5 let.

Dalším rizikem jsou nehody při výkonu práce. Cizinec pracující bez platného povolení může kdykoliv způsobit škodu třetí osobě. Při výkonu zaměstnání může být tato škoda extrémně vysoká. Zaměstnanec pak nemá pojištění, ze kterého by bylo možné škodu uhradit.

Dalším rizikem je i hrozba pracovního úrazu při výkonu zaměstnání. Náklady na hospitalizaci a rekonvalescenci mohou jít i do miliónů korun.

Nesmíme zapomenout ani na poškození dobrého jména podniku. Když má podnik špatnou pověst, má mnohem méně obchodních partnerů i zákazníků, a to třeba i na desítky let. 

Kontroly nelegálního zaměstnávání

Inspekce práce provádí detailní kontroly a každý rok odhalí větší počet nelegálního zaměstnávání cizinců. Tento trend je ještě více patrný v období hospodářského růstu, kdy chybí velký počet pracovníků.

Kontroly konkrétních zaměstnanců probíhají zpravidla na základě podnětu třetí osobou nebo institucí, která má podezření na nelegální zaměstnávání cizinců.

Cizinec a vízum

Vízum pro cizince se uděluje občanům, kteří do ČR přijíždějí studovat, podnikat nebo zde mají rodinné příslušníky. Takové vízum však neopravňuje cizince k získání práce.

Podporovaný režim Ukrajina

Režim Ukrajina je dlouhodobý projekt, který podporuje zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Získání pracovního povolení je poměrně snadné a vyřízení žádosti rychlé.

Pracovníci z režimu Ukrajina pomáhají s obsazením pracovních míst u zaměstnavatelů, když chybí vhodný pracovník na českém nebo evropském trhu práce.

Vyřízení zaměstnanecké karty

Zaměstnávání cizinců je dnes poměrně rozšířenou praxí. Nejjednodušší je samozřejmě zaměstnat cizince s trvalým pobytem v ČR. Ne vždy je to ale možné.

Obvykle bude třeba vyřídit zaměstnaneckou kartu nebo modrou kartu. Zaměstnanecká karta se vyřizuje na ambasádě v zemi cizince, a to na základě uzavřené pracovní smlouvy.

Modrá karta je určena pro odborné pracovníky s vysokou kvalifikací. Cizinec musí mít minimálně bakalářské vzdělání a pobírat v ČR mzdu rovnou nebo vyšší, než je jeden a půl násobek průměrné mzdy.

Pracovní povolení pro cizince je možné začít vyřizovat až v případě, kdy je volná pozice ohlášena úřadu práce a nenajde se vhodný uchazeč z České republiky nebo EU.

Pokud si chcete ušetřit čas a případné komplikace je lepší využít služeb specializované pracovní agentury IRS Czech, která nejen vyřídí potřebná povolení, ale může pro vás udělat nábor zaměstnanců přímo v zemi odkud pochází.

Pro vás to znamená, že si vyberete vhodné pracovníky ještě předtím, než začnete řešit jejich dopravu do ČR a ušetříte si zklamání v případě, že nebudete s pracovníkem spokojeni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *